سازمان نظام پزشکی

تعریف سازمان:

یک سازمان مستقل حرفه ای و در برگیرنده شاغلان حرف پزشکی

اهداف:

  • تحقق ارزش‌های عالیه اسلام در امور پزشکی
  • پیشبرد و اصلاح امور پزشکی
  • ارتقای سطح دانش پزشکی
  • حمایت از حقوق بیماران
  • حمایت از حقوق صنفی شاغلان حرف پزشکی
  • تنظیم روابط شاغلان حرف پزشکی با نهاد‌های دیگر

تنظیم روابط شاغلان حرف پزشکی با دستگاه‌های دیگر

در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی اولین قانون نظام پزشکی در مجلس شورای ملی تصویب شد. از آن زمان تاکنون قانون نظام پزشکی ۸ بار مورد بازنگری قرارگرفته است که آخرین بار در تاریخ ۱۳۸۳/۰۸/۱۶ در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید.

اولین انتخابات هیات مدیره نظام پزشکی در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی انجام شد و فعالیت رسمی نظام پزشکی از آن زمان آغاز گردید. از آن زمان تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، نظام پزشکی ۴ دوره انتخابات و فعالیت داشت که به ترتیب آقایان دکتر منوچهر اقبال ( ۲ دوره) – دکتر یحیی عدل و دکتر ملکی روسای ۴ دوره فعالیت نظام پزشکی در زمان قبل از انقلاب بودند. پس از پیروزی انقلاب تاکنون ۸ دوره فعالیت نظام پزشکی قابل ذکر است که در طی این سال‌ها به ترتیب آقایان دکتر عباس شیبانی ( ۶۰ تا ۶۳) دکتر محمد علی حفیظی (۶۳ تا ۶۵) دکتر هادی منافی ( ۶۵ تا ۷۰) دکتر ایرج فاضل ( ۷۰ تا ۷۵) دکتر سید شهاب الدین صدر ( ۷۵ تا ۷۹) دکتر محمدرضا ظفر قندی( ۷۹ تا ۷۳ ) دکتر سید شهاب الدین صدر ( ۷۳ تا ۸۷ و ۸۷ تا ۹۱ دو دوره متوالی) ریاست نظام پزشکی را بر عهده داشته اند و نهمین دوره فعالیت نظام پزشکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با انتخاب دکتر علیرضا زالی به عنوان رییس کل جدید سازمان نظام پزشکی در اردیبهشت ۹۲ آغاز شده است.

تعداد اعضاء :

سازمان نظام پزشکی تاکنون ۲۱۳ هزار نفر عضو در سراسر کشور دارد که به تفکیک عبارتند از ۷۸ هزار نفر پزشک عمومی ۳۶ هزار نفر پزشک متخصص و فوق تخصص ۲۴ هزار نفر دندان پزشک عمومی ۲ هزار نفر دندان پزشک متخصص ۱۹ هزار نفر دکترای داروسازی ۱۲۰۰ نفر دکترای علوم آزمایشگاهی ۳۵ هزار نفر ماما ۱۵ هزار نفر گروه‌های پروانه دار ( از شامل فیزیوتراپیست، متخصص تغذیه، بینایی سنج، شنوایی سنج و . . . ) و ۷۰۰ نفر اتباع خارجی.

تعداد شعب:

نظام پزشکی در تمام شهرستان‌ها بیش از یکصد نفر عضو دارد که دارای سازمان نظام پزشکی مستقل است لذا هم اکنون در ۱۹۶ شهر کشور نظام پزشکی دایر است که هر کدام آنها دارای هیات مدیره منتخب که زیر نظر رییس کل و شورای عالی نظام پزشکی می باشند و در مجموع حدود ۲۸۶۰ نفر در سراسر کشور، به عنوان اعضای هیئت مدیره نظام پزشکی مشغول به فعالیت هستند.

جهت ورود به سایت نظام پزشکی کلیک کنید.